Motosikletli Arama Kurtarma ve Destek Derneği

Biz Kimiz

Kuruluş Hikâyesi 2015 yılında motosiklet kullanan bir grup arama kurtarma gönüllüsü bu alanda motosiklet kullanılmadığını fark ederek, motosikleti büyük bir farkındalık ile arama kurtarma ekibinin bir parçası yapmaya karar vermiştir. Ve MAKUD ’u kurmuştur. Dernek, 08.05.2018 tarihinde “Motosikletli Arama Kurtarma ve Destek Derneği” adı altında resmi kuruluşunu tamamlamıştır.

Türker ÖLMEZ

Başkan

Göksel AYDIN

Başkan Yrd.

Selami KOÇ

Sayman

Mükerrem ALBAYRAK

Sekreter

M.Yaşar BATOK

Yk. Üyesi

Türkiye’nin İlk Motosikletli Arama Kurtarma Derneği

Türkiye’de bulunan birçok arama kurtarma derneğinden farklı olarak motosiklet kullanıcılarından oluşan bir arama kurtarma ekibidir. Gönüllüler için motosiklet zorunluluk değil, farkındalıktır.

Dernek yapılanmasını sürdürmeye devam ederken, 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ depremi meydana gelmiştir. Bu süreçte MAKUD, motosikletli gönüllüleri ile afet bölgesinde arama-kurtarma faaliyetlerine katılmıştır. Başta motosiklet camiası olmak üzere tüm ülkede motosikletli gönüllülerin çalışmaları dikkat çekmiş ve halkın sevgisini kazanmıştır.

Deprem bölgesinde ki ulaşım problemlerini motosikletleri ile aşan ekibimiz birçok STK ile kamu kurum ve kuruluşlarının motosiklet camiasına bakış açılarını olumlu yönde etkilemiştir.

MAKUD yalnızca Elazığ Depremi’nde değil, Düzce, İstanbul, Giresun, Kastamonu şehirlerimizde yaşanan sel felaketlerinde, İstanbul, Muğla, Antalya şehirlerimizde yaşanan orman yangınlarında, Kocaeli, Bursa, Sakarya, İstanbul şehirlerimizde yaşanan kayıp şahıs aramalarında ve İzmir ile Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerde arama-kurtarma çalışmalarına katılarak aktif bir şekilde rol almıştır.

Ekip

Bugün İstanbul merkezli motosikletli arama kurtarma derneği olan MAKUD ülke geneline yayılmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Birçok farklı meslek gruplarından olan kişiler %100 gönüllülük esasıyla, afet olduğunda bir araya geliyorlar. Normal zamanda ise sürekli olarak eğitimlere tabi tutularak başarılı bir ekip olmanın sürdürülebilirliğini sağlıyorlar.

Dernek tamamen bağışlar ile ayakta durarak, yaptığı eğitim ve seminerler ile mali kaynaklarını arttırmaya çalışmaktadır.

MAKUD kurulduğu günden itibaren tüm canlıların yardımına koşmayı kendine adamış gönüllü kişilerden oluşmaktadır.

MAKUD Motosikletli Arama Kurtarma ve Destek Derneği

Kısaca Amacımız

Bize Katıl!

volunteer volunteer volunteer volunteer volunteer volunteer volunteer volunteer